CITROEN Xantia V6 Aut. specifications — approved in Switzerland
190.4 HP
Max power
267.0 Nm
Max torque
225 km/h
Top speed
1 535 kg
Curb weight
| Power | 190.4 HP (140.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 267.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 225 km/h |
| Weight/power ratio | 8.06 kg/HP |
| Displacement | 2 946 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / V-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | XFZ |
| Curb weight | 1 535 kg |
| Gross weight | 2 025 kg |
| Length | 4 444 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 387 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 281.0 g/km |
| Consumption | 11.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6x15 DP15 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 17/04/1997 |
| Type approval no. | 1CD426 |