CITROEN Xantia2.0T Activa specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
213 km/h
Top speed
1 485 kg
Curb weight
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 213 km/h |
| Weight/power ratio | 10.11 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX |
| Curb weight | 1 485 kg |
| Gross weight | 1 985 kg |
| Length | 4 444 mm |
| Width | 1 755 mm |
| Height | 1 387 mm |
| Wheelbase | 2 740 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| CO₂ | 237.0 g/km |
| Consumption | 9.90 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15: 5 1/2x15 DP15/DP19, 6x15 DP15 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 705 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 25/11/1996 |
| Type approval no. | 1CD345 |