CITROEN XM 2.1 TD12 specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
192 km/h
Top speed
1 538 kg
Curb weight
1CD435
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 300 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 192 km/h |
| Weight/power ratio | 14.14 kg/HP |
| Displacement | 2 088 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P8C |
| Curb weight | 1 538 kg |
| Gross weight | 2 045 kg |
| Length | 4 708 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 396 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 185.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP43/45 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 26/06/1997 |
| Type approval no. | 1CD435 |
1CD436
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 4 300 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 14.41 kg/HP |
| Displacement | 2 088 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | P8C |
| Curb weight | 1 568 kg |
| Gross weight | 2 075 kg |
| Length | 4 708 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 235.0 g/km |
| Consumption | 8.50 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94V: 6x15 DP43/45 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 26/06/1997 |
| Type approval no. | 1CD436 |