CITROEN XM Break 2.0 16V specifications — approved in Switzerland
132.5 HP
Max power
180.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
1 547 kg
Curb weight
1CD439
| Power | 132.5 HP (97.4 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed |
| 198 km/h |
| Weight/power ratio | 11.68 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFV |
| Curb weight | 1 547 kg |
| Gross weight | 2 110 kg |
| Length | 4 963 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15 91H: 6x15 DP43/45 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 26/06/1997 |
| Type approval no. | 1CD439 |
1CD395
| Power | 132.5 HP (97.4 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 180.0 Nm @ 4 200 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 11.64 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFV |
| Curb weight | 1 542 kg |
| Gross weight | 2 070 kg |
| Length | 4 963 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 464 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 225.0 g/km |
| Consumption | 9.60 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/65R15, 205/60R15: 6x15 DP45, 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 730 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 10/12/1996 |
| Type approval no. | 1CD395 |