CITROEN XM Turbo CT 2.0 specifications — approved in Switzerland
146.9 HP
Max power
235.0 Nm
Max torque
215 km/h
Top speed
1 537 kg
Curb weight
1CD433
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 215 km/h |
| Weight/power ratio | 10.46 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX |
| Curb weight | 1 537 kg |
| Gross weight | 2 010 kg |
| Length | 4 708 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 246.0 g/km |
| Consumption | 10.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6x15 DP43/45 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 26/06/1997 |
| Type approval no. | 1CD433 |
1CD434
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 208 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX |
| Curb weight | 1 562 kg |
| Gross weight | 2 035 kg |
| Length | 4 708 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 258.0 g/km |
| Consumption | 11.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15 91V: 6x15 DP43/45 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 26/06/1997 |
| Type approval no. | 1CD434 |
1CD396
| Power | 146.9 HP (108.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 235.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 216 km/h |
| Weight/power ratio | 10.15 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj.-T |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RGX |
| Curb weight | 1 491 kg |
| Gross weight | 1 940 kg |
| Length | 4 708 mm |
| Width | 1 794 mm |
| Height | 1 382 mm |
| Wheelbase | 2 850 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 246.0 g/km |
| Consumption | 10.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/60R15: 6x15 DP45, 6x15 DP43 |
| Tow cap. (braked) | 1 300 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 705 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 10/12/1996 |
| Type approval no. | 1CD396 |