CITROEN Xsara 1.8i autom. specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
153.0 Nm
Max torque
178 km/h
Top speed
1 220 kg
Curb weight
1CD452
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 153.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 178 km/h |
| Weight/power ratio | 12.13 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFZ |
| Curb weight | 1 220 kg |
| Gross weight | 1 670 kg |
| Length | 4 354 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 420 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.20 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R14 86T/H: 5 1/2x14 DP24 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 12/11/1997 |
| Type approval no. | 1CD452 |
1CD451
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 153.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 177 km/h |
| Weight/power ratio | 11.67 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFZ |
| Curb weight | 1 174 kg |
| Gross weight | 1 620 kg |
| Length | 4 167 mm |
| Width | 1 698 mm |
| Height | 1 364 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| CO₂ | 217.0 g/km |
| Consumption | 9.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/65R14 86T/H: 5 1/2x14 DP24 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 12/08/1997 |
| Type approval no. | 1CD451 |