CITROEN Xsara 2.0i VTS specifications — approved in Switzerland
163.2 HP
Max power
193.0 Nm
Max torque
220 km/h
Top speed
1 294 kg
Curb weight
| Power | 163.2 HP (120.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 193.0 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 220 km/h |
| Weight/power ratio | 7.93 kg/HP |
| Displacement | 1 998 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFS |
| Curb weight | 1 294 kg |
| Gross weight | 1 699 kg |
| Length | 4 188 mm |
| Width | 1 705 mm |
| Height | 1 364 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 215.0 g/km |
| Consumption | 9.30 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 195/55R15 84V: 6.00x15 DP18 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 630 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 04/10/2000 |
| Type approval no. | 1CD564 |