CITROEN ZX 1.4i specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
111.0 Nm
Max torque
174 km/h
Top speed
1 045 kg
Curb weight
1CD411
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 111.0 Nm @ 3 400 rpm |
| Top speed |
| 174 km/h |
| Weight/power ratio | 13.97 kg/HP |
| Displacement | 1 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | KFX |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 510 kg |
| Length | 4 071 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 397 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 165/70R13 (79T): 5x13 DP28 |
| Tires (option) | 175/65R14 (82T): 5 1/2x14 DP24 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 520 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/03/1997 |
| Type approval no. | 1CD411 |
1CD384
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 111.0 Nm @ 3 400 rpm |
| Top speed | 172 km/h |
| Weight/power ratio | 13.7 kg/HP |
| Displacement | 1 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | KDX |
| Curb weight | 1 025 kg |
| Gross weight | 1 490 kg |
| Length | 4 071 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 386 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 / 4+1 |
| Energy category | B |
| Tires | 165/70R13 (79T): 5x13 DP28 |
| Tires (option) | 175/65R14 (82T): 5 1/2x14 DP24 |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 470 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 10/12/1996 |
| Type approval no. | 1CD384 |
1CD316
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 111.0 Nm @ 3 400 rpm |
| Top speed | 174 km/h |
| Weight/power ratio | 13.97 kg/HP |
| Displacement | 1 360 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | KFX |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 530 kg |
| Length | 4 071 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 386 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 ou 4+1 |
| CO₂ | 179.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 155/70R13: 175/65R14: |
| Tires (option) | 5x13 DP28, 5 1/2x14 DP24 acier ou AL CITROEN (emblème ou toutes lettres) |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 485 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/01/1996 |
| Type approval no. | 1CD316 |