CITROEN ZX 1.8i 16V specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
1 126 kg
Curb weight
1CD412
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.22 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY |
| Curb weight | 1 126 kg |
| Gross weight | 1 580 kg |
| Length | 4 071 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 397 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 185/60R14 (82H): 5 1/2x14 DP24 |
| Tow cap. (braked) | 1 100 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 560 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/03/1997 |
| Type approval no. | 1CD412 |
1CD318
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 250 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 10.21 kg/HP |
| Displacement | 1 761 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj. |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LFY |
| Curb weight | 1 125 kg |
| Gross weight | 1 570 kg |
| Length | 4 071 mm |
| Width | 1 688 mm |
| Height | 1 386 mm |
| Wheelbase | 2 540 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 ou 4+1 |
| CO₂ | 196.0 g/km |
| Consumption | 8.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 175/65R14: 185/60R14: |
| Tires (option) | 5 1/2x14 DP24 acier ou AL CITROEN (emblème ou toutes lettres) |
| Tow cap. (braked) | 1 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 525 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 11/01/1996 |
| Type approval no. | 1CD318 |