CITROEN C5 2.0i Break specifications — approved in Switzerland
140.1 HP
Max power
199.0 Nm
Max torque
205 km/h
Top speed
1 502 kg
Curb weight
| Power | 140.1 HP (103.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 199.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 205 km/h |
| Weight/power ratio | 10.72 kg/HP |
| Displacement | 1 997 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | RFJ |
| Curb weight | 1 502 kg |
| Gross weight | 2 027 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 190.0 g/km |
| Consumption | 8.00 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 720 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/08/2004 |
| Type approval no. | 1CD678 |