CITROEN C5 2.2 HDi Break specifications — approved in Switzerland
133.3 HP
Max power
314.0 Nm
Max torque
200 km/h
Top speed
1 666 kg
Curb weight
1CD686
| Power | 133.3 HP (98.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 314.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed |
| 200 km/h |
| Weight/power ratio | 12.5 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 4 rapports |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HX |
| Curb weight | 1 666 kg |
| Gross weight | 2 171 kg |
| Length | 4 745 mm |
| Width | 1 780 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 186.0 g/km |
| Consumption | 7.10 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 06/08/2004 |
| Type approval no. | 1CD686 |
1CD602
| Power | 133.3 HP (98.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 314.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 201 km/h |
| Weight/power ratio | 11.95 kg/HP |
| Displacement | 2 179 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 4HX |
| Curb weight | 1 593 kg |
| Gross weight | 2 148 kg |
| Length | 4 755 mm |
| Width | 1 770 mm |
| Height | 1 476 mm |
| Wheelbase | 2 750 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 169.0 g/km |
| Consumption | 6.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 205/65R15 94H: 6.50x15 DP25 |
| Tires (option) | 215/55R16 93W: 6.50x16 DP26 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN SA, F-92208 NEUILLY SUR SEINE |
| Approval date | 18/04/2001 |
| Type approval no. | 1CD602 |