CITROEN C5 Airc.PureTech specifications — approved in Switzerland
130.6 HP
Max power
230.0 Nm
Max torque
188 km/h
Top speed
1 505 kg
Curb weight
1CL835
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 188 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 / 225/50R19 93V: 7.50x19 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2024 |
| Type approval no. | 1CL835 |
1CL832
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 483 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 / 225/50R19 93V: 7.50x19 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2024 |
| Type approval no. | 1CL832 |
1CL833
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 483 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 158.0 g/km |
| Consumption | 7.00 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 / 225/50R19 93V: 7.50x19 ET48 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2024 |
| Type approval no. | 1CL833 |
1CL834
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 168.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 / 225/50R19 93V: 7.50x19 ET48 |
| Manufacturer | STELLANTIS AUTO SAS, 78300 F-Poissy |
| Approval date | 23/08/2024 |
| Type approval no. | 1CL834 |
1CL663
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 483 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL663 |
1CL664
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 11.36 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 483 kg |
| Gross weight | 1 950 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 156.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Tow cap. (braked) | 1 350 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 740 kg |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL664 |
1CL665
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL665 |
1CL666
| Power | 130.6 HP (96.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 230.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 188 km/h |
| Weight/power ratio | 11.52 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Automatique 8 rapports |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HNS / HN05 (EB2ADTS) |
| Curb weight | 1 505 kg |
| Gross weight | 1 980 kg |
| Length | 4 500 mm |
| Width | 1 859 mm |
| Height | 1 688 mm |
| Wheelbase | 2 730 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 167.0 g/km |
| Consumption | 7.40 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 215/65R17 91V: 7.00x17 ET42 |
| Tires (option) | 225/55R18 91V: 7.50x18 ET49 |
| Manufacturer | PSA AUTOMOBILES S.A., 78300 F-Poissy |
| Approval date | 13/09/2023 |
| Type approval no. | 1CL666 |