CITROEN DS3 1.2 e-VTi 82 specifications — approved in Switzerland
81.6 HP
Max power
118.0 Nm
Max torque
176 km/h
Top speed
1 055 kg
Curb weight
1CF664
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed |
| 176 km/h |
| Weight/power ratio | 12.93 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 522 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 97.0 g/km |
| Consumption | 4.20 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1CF664 |
1CF665
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 176 km/h |
| Weight/power ratio | 12.93 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 522 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 17/11/2015 |
| Type approval no. | 1CF665 |
1CF345
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 176 km/h |
| Weight/power ratio | 12.93 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 522 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 95.0 g/km |
| Consumption | 4.10 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/08/2014 |
| Type approval no. | 1CF345 |
1CF346
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 5 750 rpm |
| Torque | 118.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 176 km/h |
| Weight/power ratio | 12.93 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | m5a |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HMZ / HM01 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 522 kg |
| Length | 3 948 mm |
| Width | 1 715 mm |
| Height | 1 458 mm |
| Wheelbase | 2 452 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 99.0 g/km |
| Consumption | 4.30 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/55R16 81T: 6x16 DP22/23 |
| Tires (option) | 205/45R17 82V: 7x17 DP25/26 |
| Tow cap. (braked) | 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 500 kg |
| Manufacturer | AUTOMOBILES CITROEN, F-92500 Rueil-Malmaison |
| Approval date | 13/08/2014 |
| Type approval no. | 1CF346 |