CLAAS Lexion 410 specifications — approved in Switzerland
199.9 HP
Max power
655.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
| Power | 199.9 HP (147.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 655.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 25 km/h |
| Displacement | 5 985 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV: s.d. en+ 2 moteurs hydr. sur rAR (4-trac) |
| Engine | 1006-6TA |
| Gross weight | 16 000 kg |
| Length | 8 800 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 900 mm |
| Wheelbase | 3 730 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 650/75R32 A8 20.00x32 800/65R32 A8 27.00x32 |
| Tires (option) | AR= 500/60-26.5 8PR 16.00x26.5 600/55-26.5 8PR 18.00x26.5 |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 19/06/1997 |
| Type approval no. | 5CB102 |