CLAAS Mega 350 specifications — approved in Switzerland
220.3 HP
Max power
795.0 Nm
Max torque
28 km/h
Top speed
11 300 kg
Curb weight
| Power | 220.3 HP (162.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 795.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 28 km/h |
| Weight/power ratio | 51.29 kg/HP |
| Displacement | 6 374 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h3m |
| Drivetrain | AV |
| Engine | OM906LA.E2/4 |
| Curb weight | 11 300 kg |
| Gross weight | 15 000 kg |
| Length | 8 670 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 3 900 mm |
| Wheelbase | 3 796 mm |
| Body type | Moissonneuse-batteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 620/75R30 168A8, 650/75R32 172A8, 800/65R32 172A8, 23.1R30 161A8, 30.5R32 167A8, 24.5-32 12PR |
| Tires (option) | AR= 14.9/80-24 12PR, 500/60-22.5 12PR, 14.9-24 8PR |
| Manufacturer | CLAAS SELBSTF. ERNTEMASCH. GMBH, D-33426 HARSEWINKEL |
| Approval date | 27/04/2006 |
| Type approval no. | 5CB139 |