CLAAS Nexos 230 VE specifications — approved in Switzerland
88.4 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
2 655 kg
Curb weight
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 300 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 30.03 kg/HP |
| Displacement | 3 200 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 24 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5AE9484G*A |
| Curb weight | 2 655 kg |
| Gross weight | 3 500 kg |
| Length | 3 991 mm |
| Width | 1 700 mm |
| Height | 2 360 mm |
| Wheelbase | 2 098 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 6.5R16 96A8, 240/70R16 104A8, 280/70R16 112A8, 7.5R16 102A8 |
| Tires (option) | AR= 9.5R28 109A8, 240/85R28 109A8, 280/85R28 118A8, 320/85R24 122A8, 360/70R24 122A8, 340/85R24 125A8 |
| Tow cap. (braked) | 16 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 2 750 kg |
| Manufacturer | CLAAS TRACTORS S.A.S, F-78140 Vélizy Villacoublay |
| Approval date | 05/07/2011 |
| Type approval no. | 4CB711 |