DAF XF 510 8x4 specifications — approved in Switzerland
510.0 HP
Max power
2500.0 Nm
Max torque
90 km/h
Top speed
| Power | 510.0 HP (375.0 kW) @ 1 700 rpm |
| Torque | 2500.0 Nm @ 990 rpm |
| Top speed | 90 km/h |
| Displacement | 12 902 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | m? |
| Drivetrain | AR: e3+e4 |
| Engine |
| MX-13375H1 |
| Gross weight | 41 000 kg |
| Wheelbase | 2 630 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 285/60R22.5, 295/80R22.5, 315/80R22.5: |
| Tires (option) | 8.25 x 22.5, 9.00 x 22.5: |
| Manufacturer | DAF TRUCKS N.V, NL-5600 PT EINDHOVEN |
| Approval date | 29/04/2015 |
| Type approval no. | 3DA458 |