DAIHATSU Copen 1.3 specifications — approved in Switzerland
87.0 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
925 kg
Curb weight
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 4 400 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 10.63 kg/HP |
| Displacement | 1 298 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K3 |
| Curb weight | 925 kg |
| Gross weight | 1 040 kg |
| Length | 3 440 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 245 mm |
| Wheelbase | 2 225 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Energy category | D |
| Tires | 165/50R15 73V: 4 1/2x15 DP45 |
| Manufacturer | DAIHATSU MOTOR CO LTD, OSAKA, J |
| Approval date | 13/02/2006 |
| Type approval no. | 1DB139 |