FIAT 600 1.2 TB specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
205.0 Nm
Max torque
184 km/h
Top speed
1 270 kg
Curb weight
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 500 rpm |
| Torque | 205.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 184 km/h |
| Weight/power ratio | 12.62 kg/HP |
| Displacement | 1 199 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | avant |
| Engine | HN09 |
| Curb weight | 1 270 kg |
| Gross weight | 1 682 kg |
| Length | 4 178 mm |
| Width | 1 779 mm |
| Height | 1 525 mm |
| Wheelbase | 2 557 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 141.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 215/65R16 98H: 6.5x16 ET32 |
| Tires (option) | 215/60R17 96H: 6.5x17 ET32 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 620 kg |
| Manufacturer | Stellantis Europe S.p.A, I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/05/2026 |
| Type approval no. | 1FD434 |