FIAT Panda 1.0 GSE specifications — approved in Switzerland
70.0 HP
Max power
92.0 Nm
Max torque
164 km/h
Top speed
1 055 kg
Curb weight
1XX213
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 164 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 / 185/55R15 82T: 6x15 ET35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 12/10/2021 |
| Type approval no. | 1XX213 |
1FD237
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 15.24 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 067 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 686 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 185/55R15 82T: 6x15 ET35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/04/2021 |
| Type approval no. | 1FD237 |
1FD236
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 14.93 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 045 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 ET35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/04/2021 |
| Type approval no. | 1FD236 |
1FD238
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 15.29 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 070 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 686 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 548 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 195/45R16 84V: 6.5x16 ET35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/04/2021 |
| Type approval no. | 1FD238 |
1FD239
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 15.51 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 086 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 705 mm |
| Width | 1 662 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 ET35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 ET35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/04/2021 |
| Type approval no. | 1FD239 |
1FD240
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 15.34 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 074 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 705 mm |
| Width | 1 662 mm |
| Height | 1 605 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Energy category | D |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 ET35 |
| Tires (option) | 185/55R15 82T: 6x15 ET35 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 19/04/2021 |
| Type approval no. | 1FD240 |
1FD214
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 (seul. pour version, -/EP18JM, -/EP18KM) |
| Tires (option) | 175/65R15 84T: 6x15 ET35 (seul. pour version, -/EP18LM, -/EP18MM) |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 07/12/2020 |
| Type approval no. | 1FD214 |
1FD215
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 686 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 548 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.70 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 (seul. pour version, -/EP18QM, -/EP18RM |
| Tires (option) | 195/45R16 84V: 6.5x16 ET35 (seul. pour version, -/EP1NM, -/EP18PM) |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 07/12/2020 |
| Type approval no. | 1FD215 |
1XV623
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R15 84T: 6x15 ET35 / 185/65R15 88H: 6x15 ET30 |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 01/10/2020 |
| Type approval no. | 1XV623 |
1FD193
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 164 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj-T |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 686 mm |
| Width | 1 672 mm |
| Height | 1 548 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 / 175/65R15 84T: 6x15 ET35 (sel. pour version, -/EP18GM, -/EP18HM) |
| Tires (option) | 185/65R15 88H: 6x15 ET30 (sel. pour version, -/EP18GM, -/EP18HM) |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 04/09/2020 |
| Type approval no. | 1FD193 |
1FD148
| Power | 70.0 HP (51.5 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 92.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 15.07 kg/HP |
| Displacement | 999 cm³ |
| Fuel | Natural gas |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 46341162 |
| Curb weight | 1 055 kg |
| Gross weight | 1 420 kg |
| Length | 3 653 mm |
| Width | 1 643 mm |
| Height | 1 551 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 134.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Energy category | E |
| Tires | 175/65R14 82T: 5 1/2x14 ET35 / 185/55R15 82T: 6x15 ET35 (sel. pour version, -/EP18M, -/EP18BM) |
| Tires (option) | 175/65R15 84T: 6x15 ET35 / 185/65R15 88H: 6x15 ET30 (sel. pour version, -/EP18CM, -/EP18DM) |
| Manufacturer | FCA ITALY S.p.A., I-10135 TORINO |
| Approval date | 10/12/2019 |
| Type approval no. | 1FD148 |