FORD C-Max 1.6i specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
150.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
1 334 kg
Curb weight
1FH668
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 13.26 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | SHDA |
| Curb weight | 1 334 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 372 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 564 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 87T: 6.0x15 DP52.5 / 205/55R16 87T: 6.5x16 DP52.5 / DP50.0 / DP47.5 / 7x16 DP50.0 |
| Tires (option) | 205/50R17 87T: 6.5x17 DP52.5 / 7.0x17 DP50.0 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 24/05/2007 |
| Type approval no. | 1FH668 |
1FH665
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 13.26 kg/HP |
| Displacement | 1 596 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | HWDA |
| Curb weight | 1 334 kg |
| Gross weight | 1 855 kg |
| Length | 4 372 mm |
| Width | 1 825 mm |
| Height | 1 564 mm |
| Wheelbase | 2 640 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Energy category | F |
| Tires | 195/65R15 87T: 6.0x15 DP52.5 / 205/55R16 87T: 6.5x16 DP52.5 / DP50.0 / DP47.5 / 7x16 DP50.0 |
| Tires (option) | 205/50R17 87T: 6.5x17 DP52.5 / 7.0x17 DP50.0 |
| Tow cap. (braked) | 1 200 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 03/05/2007 |
| Type approval no. | 1FH665 |