RENAULT Megane dCi110 specifications — approved in Switzerland
110.2 HP
Max power
260.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
1 331 kg
Curb weight
1XN216
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K G6 |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 889 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 93.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 11/04/2016 |
| Type approval no. | 1XN216 |
1RC290
| Power | 110.2 HP (81.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 260.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 12.08 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9K G6 |
| Curb weight | 1 331 kg |
| Gross weight | 1 889 kg |
| Length | 4 559 mm |
| Width | 1 804 mm |
| Height | 1 468 mm |
| Wheelbase | 2 703 mm |
| Body type | Break |
| Seats | 5 |
| Doors | 4+1 |
| CO₂ | 93.0 g/km |
| Consumption | 3.60 l/100km |
| Energy category | A |
| Tires | 195/65R15 91T: 6.5x15 DP43 |
| Tires (option) | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tow cap. (braked) | 1 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 665 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 25/06/2015 |
| Type approval no. | 1RC290 |
1RB348
| Power | 106.1 HP (78.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 14.94 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KJ8 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 1 874 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 609 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 126.0 g/km |
| Consumption | 4.80 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/50R17 89H: 7.0x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 17/01/2011 |
| Type approval no. | 1RB348 |
1RB314
| Power | 106.1 HP (78.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 14.94 kg/HP |
| Displacement | 1 461 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | K9KJ8 |
| Curb weight | 1 585 kg |
| Gross weight | 1 874 kg |
| Length | 4 485 mm |
| Width | 1 810 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Wheelbase | 2 609 mm |
| Body type | Ouvert avec capote / hardtop |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| CO₂ | 130.0 g/km |
| Consumption | 5.00 l/100km |
| Energy category | C |
| Tires | 205/55R16 91H: 6.5x16 DP47 |
| Tires (option) | 205/50R17 89H: 7.0x17 DP49 |
| Tow cap. (braked) | 750 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | RENAULT s.a.s., F-92100 Boulogne-Billancourt |
| Approval date | 08/11/2010 |
| Type approval no. | 1RB314 |