FORD Courier 1.3 specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
103.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
1 108 kg
Curb weight
3FE539
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed |
| 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.53 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4R |
| Curb weight | 1 108 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 81P 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Tires (option) | 175/65R14 81P 5.5x14 DP43.5 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 550 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 28/08/2000 |
| Type approval no. | 3FE539 |
1FG932
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.9 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4J |
| Curb weight | 1 130 kg |
| Gross weight | 1 630 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 565 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/08/1999 |
| Type approval no. | 1FG932 |
3FE465
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.6 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4J |
| Curb weight | 1 112 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 120 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 81P 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Tires (option) | 175/65R14 81P 5.5x14 DP43.5 |
| Tow cap. (braked) | 700 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 565 kg |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 11/08/1999 |
| Type approval no. | 3FE465 |
3FE464
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.6 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4L |
| Curb weight | 1 112 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 Reinf. index min. 81P: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/02/1999 |
| Type approval no. | 3FE464 |
1FG875
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.9 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4L |
| Curb weight | 1 130 kg |
| Gross weight | 1 630 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 165/70R13 Reinf. index min. 80P: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 01/02/1999 |
| Type approval no. | 1FG875 |
1FG856
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.9 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4J |
| Curb weight | 1 130 kg |
| Gross weight | 1 630 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 165/70R13 Reinf. index min. 80P: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/10/1998 |
| Type approval no. | 1FG856 |
3FE453
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.6 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4J |
| Curb weight | 1 112 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 Reinf. index min. 81P: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/10/1998 |
| Type approval no. | 3FE453 |
3FE301
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.48 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4C |
| Curb weight | 1 105 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 804 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Fourgon |
| Seats | 2 |
| Doors | 2+1 |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/01/1996 |
| Type approval no. | 3FE301 |
1FG709
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 103.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 18.9 kg/HP |
| Displacement | 1 299 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Drivetrain | AV |
| Engine | J4C |
| Curb weight | 1 130 kg |
| Gross weight | 1 625 kg |
| Length | 4 115 mm |
| Width | 1 650 mm |
| Height | 1 788 mm |
| Wheelbase | 2 700 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 5 |
| Doors | 2+1 |
| CO₂ | 180.0 g/km |
| Consumption | 7.80 l/100km |
| Energy category | G |
| Tires | 165/70R13 Reinf.: 5x13 DP43.5, 5.5x13 DP41 |
| Manufacturer | FORD-WERKE GmbH, D-50735 KOELN |
| Approval date | 29/01/1996 |
| Type approval no. | 1FG709 |