HARLEY-DAVIDSON FLRT specifications — approved in Switzerland
88.4 HP
Max power
159.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
588 kg
Curb weight
6HE892
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 159.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.65 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | P |
| Curb weight | 588 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 405 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Wheelbase | 1 670 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 215/45R18 83T: 7.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/01/2023 |
| Type approval no. | 6HE892 |
6HE873
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 159.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.58 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | P |
| Curb weight | 582 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 405 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Wheelbase | 1 670 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 205/65R15 92T: 5.50x15 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/03/2022 |
| Type approval no. | 6HE873 |
6HE812
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 159.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.58 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | P |
| Curb weight | 582 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 405 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Wheelbase | 1 670 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 205/65R15 92T: 5.50x15 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE812 |
6HE799
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 162.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.58 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | P |
| Curb weight | 582 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 405 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Wheelbase | 1 670 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.00x19 |
| Tires (option) | AR= 205/65R15 92T: 5.50x15 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/10/2018 |
| Type approval no. | 6HE799 |
6HE726
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 150.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.58 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | C |
| Curb weight | 582 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 405 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Wheelbase | 1 670 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 142.0 g/km |
| Consumption | 6.20 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 205/65R15 92T: 5.50x15 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 09/09/2016 |
| Type approval no. | 6HE726 |
6HE934
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 157.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 6.98 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | P |
| Curb weight | 588 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 405 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Wheelbase | 1 670 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 151.0 g/km |
| Consumption | 6.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 215/45R18 83T: 7.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 27/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE934 |