HARLEY-DAVIDSON FLTRT specifications — approved in Switzerland
106.1 HP
Max power
170.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
612 kg
Curb weight
| Power | 106.1 HP (78.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 170.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.77 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Drivetrain | arrière |
| Engine | N |
| Curb weight | 612 kg |
| Gross weight | 771 kg |
| Length | 2 615 mm |
| Width | 1 460 mm |
| Height | 1 305 mm |
| Wheelbase | 1 720 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| CO₂ | 164.0 g/km |
| Consumption | 6.90 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 215/45R18 83T: 7.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 03/03/2026 |
| Type approval no. | 6HE961 |