HARLEY-DAVIDSON FLSB specifications — approved in Switzerland
84.3 HP
Max power
145.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
392 kg
Curb weight
6HE783
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.65 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 20/11/2017 |
| Type approval no. | 6HE783 |
6XA978
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 139.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Length | 2 325 mm |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/04/2025 |
| Type approval no. | 6XA978 |
6HE899
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 139.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 10/01/2023 |
| Type approval no. | 6HE899 |
6HE847
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 139.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/01/2022 |
| Type approval no. | 6HE847 |
6HE816
| Power | 83.0 HP (61.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 139.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 19/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE816 |
6HE907
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.73 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 10/01/2023 |
| Type approval no. | 6HE907 |
6HE855
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.73 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/01/2022 |
| Type approval no. | 6HE855 |
6HE835
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 99.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.73 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 19/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE835 |
6HE788
| Power | 43.5 HP (32.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 105.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 9.01 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 392 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 325 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.5x18 |
| Tires (option) | AR= 180/70B16 77H: 5.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/07/2018 |
| Type approval no. | 6HE788 |