HARLEY-DAVIDSON FLSL specifications — approved in Switzerland
87.0 HP
Max power
144.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
379 kg
Curb weight
6HE817
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 144.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.36 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 379 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 310 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/90B16 73H: 3.0x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 19/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE817 |
6HE767
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.36 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 379 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 310 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/90B16 73H: 3.0x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/08/2017 |
| Type approval no. | 6HE767 |
6HE836
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.44 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 379 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 310 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/90B16 73H: 3.0x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 19/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE836 |
6HE779
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.44 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 379 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 310 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Tires | AV= 130/90B16 73H: 3.0x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/11/2017 |
| Type approval no. | 6HE779 |