HARLEY-DAVIDSON FLSTC specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
125.0 Nm
Max torque
165 km/h
Top speed
422 kg
Curb weight
6HE713
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.64 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 422 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/09/2016 |
| Type approval no. | 6HE713 |
6HB680
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 130.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.35 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 400 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB680 |
6HB523
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 130.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.56 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB523 |
6HB469
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 121.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.67 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85-B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB469 |
6HB426
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 117.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90-16 72H, 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80-16 71H, 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85-16 77H, 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2008 |
| Type approval no. | 6HB426 |
6HB375
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 117.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2007 |
| Type approval no. | 6HB375 |
6HB319
| Power | 70.7 HP (52.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 117.0 Nm @ 3 200 rpm |
| Top speed | 165 km/h |
| Weight/power ratio | 5.88 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 6 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/08/2006 |
| Type approval no. | 6HB319 |
6HE734
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 102.0 Nm @ 2 250 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Weight/power ratio | 9.13 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 422 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 139.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/11/2016 |
| Type approval no. | 6HE734 |
6HB679
| Power | 43.5 HP (32.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 97.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 141 km/h |
| Weight/power ratio | 9.2 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 400 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB679 |
6HB524
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 3 500 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 130 km/h |
| Weight/power ratio | 13.29 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB524 |
6HB440
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 13.29 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90-16 72H, 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80-16 71H, 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85-16 77H, 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 13/11/2008 |
| Type approval no. | 6HB440 |
6HB405
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 13.29 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 23/10/2007 |
| Type approval no. | 6HB405 |
6HB345
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 13.29 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 6 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 408 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: 16x3.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 22/01/2007 |
| Type approval no. | 6HB345 |
6HB471
| Power | 29.9 HP (22.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 70.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 13.91 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 416 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 405 mm |
| Height | 1 233 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: 3.00x16 / 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB471 |