HARLEY-DAVIDSON FLSTF specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
133.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
385 kg
Curb weight
6HB682
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 133.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.88 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 385 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB682 |
6HB525
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 5.13 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB525 |
6HB470
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.31 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB470 |
6HE709
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 126.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 5.45 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 075 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/09/2016 |
| Type approval no. | 6HE709 |
6HB427
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.52 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75-17 67V, 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55-17 78V, 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2008 |
| Type approval no. | 6HB427 |
6HB376
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.52 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 17x3.50 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 17x6.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2007 |
| Type approval no. | 6HB376 |
6HB320
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.52 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 6 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 17x3.50 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 17x6.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/08/2006 |
| Type approval no. | 6HB320 |
6HE735
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 101.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.83 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 075 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/11/2016 |
| Type approval no. | 6HE735 |
6HB681
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 97.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.33 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 385 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB681 |
6HB526
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 12.42 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB526 |
6HB441
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 74.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.42 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75-17 67V, 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55-17 78V, 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 13/11/2008 |
| Type approval no. | 6HB441 |
6HB406
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 74.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.42 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 17x3.50 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 17x6.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 23/10/2007 |
| Type approval no. | 6HB406 |
6HB346
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 74.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.42 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 6 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 17x3.50 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 17x6.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 22/01/2007 |
| Type approval no. | 6HB346 |
6HB472
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 71.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.94 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB472 |