HARLEY-DAVIDSON FLSTFB specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
133.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
387 kg
Curb weight
6HB684
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 133.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.9 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 387 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB684 |
6HB527
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 132.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 5.13 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB527 |
6HB473
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.31 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 085 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB473 |
6HE710
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 126.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 5.45 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/09/2016 |
| Type approval no. | 6HE710 |
6HE736
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 101.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.83 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 137.0 g/km |
| Consumption | 5.90 l/100km |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/11/2016 |
| Type approval no. | 6HE736 |
6HB683
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 5 000 rpm |
| Torque | 97.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 150 km/h |
| Weight/power ratio | 8.38 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 387 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB683 |
6HB528
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 139 km/h |
| Weight/power ratio | 12.42 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | V |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB528 |
6HB474
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 71.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.94 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 085 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB474 |