HARLEY-DAVIDSON FXBB specifications — approved in Switzerland
92.5 HP
Max power
156.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
368 kg
Curb weight
6HE941
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 156.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.98 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 368 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Length | 2 320 mm |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.5x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 15/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE941 |
6HE768
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.28 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 372 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.5x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/08/2017 |
| Type approval no. | 6HE768 |
6HE937
| Power | 46.2 HP (34.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 113.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 7.97 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 368 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Length | 2 320 mm |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 15/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE937 |
6HE777
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.29 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 372 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.5x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/11/2017 |
| Type approval no. | 6HE777 |