HARLEY-DAVIDSON FLSTFBS specifications — approved in Switzerland
92.5 HP
Max power
146.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
387 kg
Curb weight
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 146.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 4.18 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 387 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 095 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 140/75R17 67V: 3.50x17 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB692 |