HARLEY-DAVIDSON FLSTNSE specifications — approved in Switzerland
92.5 HP
Max power
143.0 Nm
Max torque
180 km/h
Top speed
409 kg
Curb weight
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed | 180 km/h |
| Weight/power ratio | 4.42 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 409 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 430 mm |
| Height | 1 110 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 85B16 77H: 3.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2013 |
| Type approval no. | 6HB611 |