HARLEY-DAVIDSON FLSTFI specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
165.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
390 kg
Curb weight
6HE940
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 165.0 Nm @ 2 750 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.82 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 390 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Length | 2 365 mm |
| Width | 2 365 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 160/60R18 70V: 4.5x18 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 15/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE940 |
6HB242
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 3 750 rpm |
| Torque | 80.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.12 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | B |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: T16x3.00 D |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: T16x3.00 D |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/10/2003 |
| Type approval no. | 6HB242 |
6HB285
| Power | 32.0 HP (23.5 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 70.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.34 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | B |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 396 mm |
| Height | 1 130 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: T16x3.00D |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: T16x3.00D |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/09/2005 |
| Type approval no. | 6HB285 |