HARLEY-DAVIDSON FLSTI specifications — approved in Switzerland
32.6 HP
Max power
71.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
395 kg
Curb weight
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 71.0 Nm @ 2 300 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.12 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | B |
| Curb weight | 395 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 1 170 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90-B16 72H: T16x3.00D |
| Tires (option) | AR= 150/80-B16 71H: T16x3.00D |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/09/2005 |
| Type approval no. | 6HB287 |