HARLEY-DAVIDSON FXDB specifications — approved in Switzerland
76.2 HP
Max power
124.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
361 kg
Curb weight
6HB552
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 124.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.74 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 361 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 395 mm |
| Height | 1 240 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 17/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB552 |
6HB540
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 250 rpm |
| Torque | 124.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.99 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB540 |
6HB436
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 350 rpm |
| Torque | 123.0 Nm @ 3 125 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.99 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70-17 73V, 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 11/09/2008 |
| Type approval no. | 6HB436 |
6HB370
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 350 rpm |
| Torque | 123.0 Nm @ 3 125 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.99 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 19x2.15, 19x2.50 |
| Tires (option) | AR= 160/70-B17 73V: 17x4.50 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2007 |
| Type approval no. | 6HB370 |
6HB327
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 350 rpm |
| Torque | 123.0 Nm @ 3 125 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.99 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 19x2.15, 19x2.50 |
| Tires (option) | AR= 160/70-B17 73V: 17x4.50 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 31/08/2006 |
| Type approval no. | 6HB327 |
6HB648
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 90.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 160 km/h |
| Weight/power ratio | 8.04 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 361 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 395 mm |
| Height | 1 240 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 04/02/2014 |
| Type approval no. | 6HB648 |
6HB464
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.18 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB464 |
6HB447
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.18 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70-17 73V, 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/10/2008 |
| Type approval no. | 6HB447 |
6HB402
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.18 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 19x2.15, 19x2.50 |
| Tires (option) | AR= 160/70-B17 73V: 17x4.50 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 23/10/2007 |
| Type approval no. | 6HB402 |
6HB353
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 75.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.18 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90-19 57H: 2.15x19, 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70-17 73V, 160/70B17 73V: 4.50x19 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 22/01/2007 |
| Type approval no. | 6HB353 |
6HB553
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.07 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 361 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 395 mm |
| Height | 1 240 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 17/07/2012 |
| Type approval no. | 6HB553 |
6HB541
| Power | 32.6 HP (24.0 kW) @ 4 750 rpm |
| Torque | 73.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 11.66 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 4 |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 492 kg |
| Width | 2 355 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.50x19 |
| Tires (option) | AR= 160/70B17 73V: 4.50x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/07/2011 |
| Type approval no. | 6HB541 |