HARLEY-DAVIDSON FLSTSCI specifications — approved in Switzerland
34.0 HP
Max power
83.0 Nm
Max torque
140 km/h
Top speed
410 kg
Curb weight
| Power | 34.0 HP (25.0 kW) @ 3 250 rpm |
| Torque | 83.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 12.06 kg/HP |
| Displacement | 1 449 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | B |
| Curb weight | 410 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 400 mm |
| Height | 1 120 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= MT90B16 72H: T16x3.00 D |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 71H: T16x3.00 D |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 23/08/2004 |
| Type approval no. | 6HB245 |