HARLEY-DAVIDSON FLSTSB specifications — approved in Switzerland
76.2 HP
Max power
125.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
408 kg
Curb weight
6HB477
| Power | 76.2 HP (56.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 125.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.35 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 521 kg |
| Width | 2 330 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB477 |
6HB428
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.52 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 405 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 330 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90-16 72H, 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 200/55-17 78V, 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2008 |
| Type approval no. | 6HB428 |
6HB413
| Power | 73.4 HP (54.0 kW) @ 5 300 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 3 300 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 5.56 kg/HP |
| Displacement | 1 584 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 512 kg |
| Width | 2 330 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90-B16, MT90/B16 72H: 16x3.00 |
| Tires (option) | AR= 200/55-17, 200/55R17 78V: 17x6.00 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/02/2008 |
| Type approval no. | 6HB413 |
6HB478
| Power | 31.3 HP (23.0 kW) @ 4 000 rpm |
| Torque | 71.0 Nm @ 2 500 rpm |
| Top speed | 140 km/h |
| Weight/power ratio | 13.04 kg/HP |
| Displacement | 1 585 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 5 |
| Curb weight | 408 kg |
| Gross weight | 521 kg |
| Width | 2 330 mm |
| Height | 1 255 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 90B16 72H: 3.00x16 |
| Tires (option) | AR= 200/55R17 78V: 6.00x17 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 08/09/2009 |
| Type approval no. | 6HB478 |