HARLEY-DAVIDSON FLSTSE2 specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
143.0 Nm
Max torque
185 km/h
Top speed
430 kg
Curb weight
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 143.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 185 km/h |
| Weight/power ratio | 4.72 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 430 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 385 mm |
| Height | 1 285 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70R18 63V: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 200/50R18 76V: 6.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 29/06/2010 |
| Type approval no. | 6HB506 |