HARLEY-DAVIDSON FLTRK specifications — approved in Switzerland
89.8 HP
Max power
164.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
498 kg
Curb weight
6HE804
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 164.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.55 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-Inj. |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | F |
| Curb weight | 498 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 595 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 26/08/2019 |
| Type approval no. | 6HE804 |
6HE887
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.63 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | F |
| Curb weight | 498 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 595 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 27/12/2022 |
| Type approval no. | 6HE887 |
6HE866
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.63 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | F |
| Curb weight | 498 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 595 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 10/01/2022 |
| Type approval no. | 6HE866 |
6HE832
| Power | 88.4 HP (65.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 160.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.63 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | F |
| Curb weight | 498 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 595 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 146.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Tires | AV= 130/70B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE832 |