HARLEY-DAVIDSON FXBR specifications — approved in Switzerland
104.7 HP
Max power
168.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
384 kg
Curb weight
6HE942
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.67 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 9 |
| Curb weight | 384 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Length | 2 375 mm |
| Width | 2 375 mm |
| Height | 1 125 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 15/01/2025 |
| Type approval no. | 6HE942 |
6HE902
| Power | 104.7 HP (77.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 168.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.68 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | Z |
| Curb weight | 385 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 370 mm |
| Height | 1 065 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 135.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 10/01/2023 |
| Type approval no. | 6HE902 |
6HE769
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 145.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.37 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 370 mm |
| Height | 1 065 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/08/2017 |
| Type approval no. | 6HE769 |
6HE780
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 106.0 Nm @ 2 000 rpm |
| Top speed | 155 km/h |
| Weight/power ratio | 8.46 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | J |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 370 mm |
| Height | 1 065 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 127.0 g/km |
| Consumption | 5.40 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 02/11/2017 |
| Type approval no. | 6HE780 |