HARLEY-DAVIDSON FLTRSE3 specifications — approved in Switzerland
100.6 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
198 km/h
Top speed
473 kg
Curb weight
| Power | 100.6 HP (74.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 4 000 rpm |
| Top speed | 198 km/h |
| Weight/power ratio | 4.7 kg/HP |
| Displacement | 1 802 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 8 |
| Curb weight | 473 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 460 mm |
| Height | 1 245 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/70-18 65H, 130/70B18 65H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/55-18 80H, 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 14/08/2008 |
| Type approval no. | 6HB425 |