HARLEY-DAVIDSON FLTRXSE2 specifications — approved in Switzerland
99.3 HP
Max power
162.0 Nm
Max torque
195 km/h
Top speed
455 kg
Curb weight
6HB585
| Power | 99.3 HP (73.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 162.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed |
| 195 km/h |
| Weight/power ratio | 4.58 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 8 |
| Curb weight | 455 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 445 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/09/2012 |
| Type approval no. | 6HB585 |
6HB586
| Power | 99.3 HP (73.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 162.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 195 km/h |
| Weight/power ratio | 4.58 kg/HP |
| Displacement | 1 801 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | 8 |
| Curb weight | 455 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 445 mm |
| Height | 1 345 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/09/2012 |
| Type approval no. | 6HB586 |