HARLEY-DAVIDSON FLTRU specifications — approved in Switzerland
91.1 HP
Max power
153.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
500 kg
Curb weight
6HE717
| Power | 91.1 HP (67.0 kW) @ 5 450 rpm |
| Torque | 153.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.49 kg/HP |
| Displacement | 1 745 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | D |
| Curb weight | 500 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 595 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 140.0 g/km |
| Consumption | 6.10 l/100km |
| Tires | AV= 130/80B17 65H: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/09/2016 |
| Type approval no. | 6HE717 |
6HE795
| Power | 89.8 HP (66.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 164.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.57 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | F |
| Curb weight | 500 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 595 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 145.0 g/km |
| Consumption | 6.30 l/100km |
| Tires | AV= 130/80B17 65H: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 80H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 24/08/2018 |
| Type approval no. | 6HE795 |
6HB675
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 138.0 Nm @ 3 750 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.45 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | L |
| Curb weight | 474 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 570 mm |
| Height | 1 425 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/80B17 65H: 3.00x17 |
| Tires (option) | AR= 180/65B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 12/08/2015 |
| Type approval no. | 6HB675 |
6HB513
| Power | 84.3 HP (62.0 kW) @ 5 010 rpm |
| Torque | 134.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 5.79 kg/HP |
| Displacement | 1 690 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | M |
| Curb weight | 488 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Width | 2 525 mm |
| Height | 1 455 mm |
| Doors | latéral |
| Tires | AV= 130/80-B17 65H: 3.00x17 / 130/70B18 63H: 3.50x18 |
| Tires (option) | AR= 180/65-B16 81H: 5.00x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/06/2010 |
| Type approval no. | 6HB513 |