HARLEY-DAVIDSON FLTRXL specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
175.0 Nm
Max torque
175 km/h
Top speed
492 kg
Curb weight
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 175.0 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 175 km/h |
| Weight/power ratio | 4.52 kg/HP |
| Displacement | 1 923 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | N |
| Curb weight | 492 kg |
| Gross weight | 617 kg |
| Length | 2 620 mm |
| Width | 2 620 mm |
| Height | 1 450 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 143.0 g/km |
| Consumption | 6.00 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B19 61H: 3.50x19 |
| Tires (option) | AR= 180/55B18 80H: 5.00x18 |
| Manufacturer | Harley-Davidson Motor Company, 53208 Wisconsin - USA |
| Approval date | 30/01/2026 |
| Type approval no. | 6HE959 |