HARLEY-DAVIDSON FXBBS specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
372 kg
Curb weight
6HE901
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.91 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | K |
| Curb weight | 372 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.5x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 10/01/2023 |
| Type approval no. | 6HE901 |
6HE848
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.91 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | K |
| Curb weight | 372 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.5x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/01/2022 |
| Type approval no. | 6HE848 |
6HE818
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.91 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | K |
| Curb weight | 372 kg |
| Gross weight | 526 kg |
| Width | 2 320 mm |
| Height | 1 160 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 100/90B19 57H: 2.5x19 |
| Tires (option) | AR= 150/80B16 77H: 3.0x16 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 19/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE818 |