HARLEY-DAVIDSON FXBRS specifications — approved in Switzerland
95.2 HP
Max power
155.0 Nm
Max torque
190 km/h
Top speed
380 kg
Curb weight
6HE849
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed |
| 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.99 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | K |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 370 mm |
| Height | 1 065 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 06/01/2022 |
| Type approval no. | 6HE849 |
6HE819
| Power | 95.2 HP (70.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 3 250 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 3.99 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | K |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 370 mm |
| Height | 1 065 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 128.0 g/km |
| Consumption | 5.50 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 19/01/2021 |
| Type approval no. | 6HE819 |
6HE770
| Power | 93.8 HP (69.0 kW) @ 5 020 rpm |
| Torque | 155.0 Nm @ 3 000 rpm |
| Top speed | 190 km/h |
| Weight/power ratio | 4.05 kg/HP |
| Displacement | 1 868 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 2 / V-inj |
| Transmission | Manuelle 6 vitesses |
| Engine | K |
| Curb weight | 380 kg |
| Gross weight | 533 kg |
| Width | 2 370 mm |
| Height | 1 065 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 129.0 g/km |
| Consumption | 5.60 l/100km |
| Tires | AV= 130/60B21 63H: 3.5x21 |
| Tires (option) | AR= 240/40R18 79V: 8.0x18 |
| Manufacturer | HARLEY-DAVIDSON MOTOR COMPANY, US-53208 MILWAUKEE, WISCONSIN |
| Approval date | 30/08/2017 |
| Type approval no. | 6HE770 |