HOLDER S 990 specifications — approved in Switzerland
92.5 HP
Max power
280.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 638 kg
Curb weight
4HB188
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 28.52 kg/HP |
| Displacement | 3 619 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TD2011L04W (C3UI68) |
| Curb weight | 2 638 kg |
| Gross weight | 4 500 kg |
| Length | 3 779 mm |
| Width | 1 308 mm |
| Height | 2 181 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 31x15.50-15 115B, 33x15.50R15 6PR, 36x13,5-15 4PR, 33x12.50R15 108Q, 400/60-15.5 132A8 |
| Tires (option) | 33/18LL-16.1 10PR, 425/55R17 134G, 10.5-18MPT 114B, 10.5/80-18 131A8, 280/80R18 132A8 |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 05/05/2011 |
| Type approval no. | 4HB188 |
4HB187
| Power | 92.5 HP (68.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 280.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 28.52 kg/HP |
| Displacement | 3 619 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | h2 |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | TD2011L04W (C3UI68) |
| Curb weight | 2 638 kg |
| Gross weight | 4 000 kg |
| Length | 3 779 mm |
| Width | 1 308 mm |
| Height | 2 181 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Porteur d'engins |
| Seats | 1 |
| Doors | 1 |
| Tires | 31x15.50-15 115B, 33x15.50R15 6PR, 36x13,5-15 4PR, 33x12.50R15 108Q, 400/60-15.5 132A8 |
| Tires (option) | 33/18LL-16.1 10PR, 425/55R17 134G, 10.5-18MPT 114B, 10.5/80-18 131A8, 280/80R18 132A8 |
| Manufacturer | MAX HOLDER GmbH, D-72555 METZINGEN |
| Approval date | 04/01/2010 |
| Type approval no. | 4HB187 |