HOLMER Terra Dos specifications — approved in Switzerland
459.7 HP
Max power
2100.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
23 100 kg
Curb weight
5HA602
| Power | 459.7 HP (338.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 2100.0 Nm @ 900 rpm |
| Top speed |
| 20 km/h |
| Weight/power ratio | 50.25 kg/HP |
| Displacement | 12 816 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: (AR= déclenchable) |
| Engine | D2876LE103 |
| Curb weight | 23 100 kg |
| Gross weight | 24 000 kg |
| Length | 11 950 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 5 100 mm |
| Body type | Récolteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 800/65R32, 27.00x32: 900/55R32, 30.00x32 |
| Tires (option) | AR= 73x44.00-32 36.00x32 |
| Manufacturer | HOLMER MASCHINENBAU GMBH, D-84069 SCHIERLING |
| Approval date | 08/11/2002 |
| Type approval no. | 5HA602 |
5HA601
| Power | 420.2 HP (309.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 1730.0 Nm @ 1 100 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 54.97 kg/HP |
| Displacement | 11 967 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 6 / en ligne-T |
| Transmission | h2m |
| Drivetrain | intégral: (AR= déclenchable) |
| Engine | D2866LF09 |
| Curb weight | 23 100 kg |
| Gross weight | 24 000 kg |
| Length | 11 950 mm |
| Width | 3 000 mm |
| Height | 4 000 mm |
| Wheelbase | 5 100 mm |
| Body type | Récolteuse |
| Seats | 2 |
| Doors | 1 |
| Tires | AV= 800/65R32 27.00x32 |
| Tires (option) | AR= 73x44.00-32 36.00x32 |
| Manufacturer | HOLMER MASCHINENBAU GMBH, D-84069 SCHIERLING |
| Approval date | 09/07/1997 |
| Type approval no. | 5HA601 |