HONDA 300RX specifications — approved in Switzerland
18.5 HP
Max power
21.3 Nm
Max torque
114 km/h
Top speed
190 kg
Curb weight
| Power | 18.5 HP (13.6 kW) @ 8 500 rpm |
| Torque | 21.3 Nm @ 5 500 rpm |
| Top speed | 114 km/h |
| Weight/power ratio | 10.27 kg/HP |
| Displacement | 296 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | Manuelle 5 vitesses |
| Engine | ME12E3 |
| Curb weight | 190 kg |
| Gross weight | 215 kg |
| Width | 2 210 mm |
| Height | 1 200 mm |
| Wheelbase | 2 300 mm |
| Doors | latéral |
| CO₂ | 71.0 g/km |
| Consumption | 3.10 l/100km |
| Tires | AV= 90/90-21 54M/R: 1.60x21 / AR= 120/90-18 65M/R, 140/80-18 70M/R: 2.15x18 |
| Tires (option) | AV= 80/100-21 51M/R: 1.60x21 / AR= 120/80-19 63R/65M, 140/80-19 71R: 2.15x19 |
| Manufacturer | REDMOTO S.r.l, I-20832 Desio (MB) |
| Approval date | 11/01/2019 |
| Type approval no. | 6HA606 |